درباره وبلاگ


این وبلاگ جهت اطلاع رسانی به دانشجویان دامپزشكی و معرفی جایگاه واقعی دامپزشكی در علم روز ایجاد شده است.

مسولیت تمام پست های ارسالی بر عهده نویسنده آن می باشد.

برای همکاری با ما در وبلاگ نام و ایمیل خود را در قسمت تماس با مدیر بنویسید.

مدیر وبلاگ : آراز استادی
نظرسنجی
برای ادامه تحصیل یا زندگی دوست داری بمونی ایران یا بری خارج از کشور؟آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دامپزشكی 88 ارومیه
Urmia University 2009 Veterinary Students
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM

شیر و بریتانیا ، فرانسه و خروس ، سگ آبی و کانادا ، الاغ ها ، فیل ها و ایالات متحده . این موارد از جمله مثالهایی می باشند که میتوان در نفوذ حیوانات به دنیای سیاست و نمادهای ملی نام برد . اما دلیل استفاده از این سمبل ها چیست ؟

برای دانستن این موضوع به ادامه مطلب بروید

جریانات سیاسی و فرهنگی، از روزگاران گذشته تا به امروز، از ابزار های تبلیغاتی گوناگون برای تبیین و تحکیم مبانی هویتی خویش بهره برده اند. شرط باخبری از یک روحیه جمعی در جامعه بشری، ظهور آن به شکل های سمبلیک و قابل رؤیت است. سمبل هایی مانند حیوانات ، کارکردی اجتماعی و هویتی دارند و مهمترین آنها برانگیختن روحیه اتحاد میان اعضای یک گروه یا ملت است . برخی از ما به واقع نمی دانیم که چرا برخی از انواع حیوانات ، نماد احزاب سیاسی هستند و یا به عنوان سمبل یک کشور در نظر گرفته می شوند . 

شیر و بریتانیا ، فرانسه و خروس ، سگ آبی و کانادا ، الاغ ها ، فیل ها و ایالات متحده . این موارد از جمله مثالهایی می باشند که میتوان در نفوذ حیوانات به دنیای سیاست و نمادهای ملی نام برد . اما دلیل استفاده از این سمبل ها چیست ؟

فیل نشان دهندۀ حزب جمهوریخواه و الاغ نماد حزب دموکرات آمریکاست است. توماس نست، کاریکاتوریست سیاسی، این دو تصویر را برای نشریۀ هارپرز ویکلی درسال 1874 طراحی کرد . نست برای نشان دادن "رأی جمهوریخواهان" از تصویر یک فیل غارتگر استفاده کرد . جمهوریخواهان از این سمبل برای معرفی حزب خود استقبال کردند .

نست در یک کاریکاتور جداگانه و با تصویر کردن حزب دموکرات در قالب یک الاغ یا قاطر(حیوانی یکدنده و ابله) که به شیری ( یک جمهوریخواه مرده) لگد می پراند ، از دموکرات ها برای بی آبرو کردن جمهوریخواهی بعد از مرگ او ، انتقاد می کرد. حزب دموکرات برای نشان دادن شوخ طبعی خود، این حیوان را به عنوان نماد حزب برگزید و توضیح داد که یکی از خصوصیات خوب این حیوان، تسلیم نشدن است .

خروس یكی از نمادهای كشور فرانسه و نیز پرتغال است.البته شهرت خروس های فرانسوی بیشتر است. در فرانسه خروس اشاره ای تاریخی به سقوط امپراتوری رم غربی و ظهور دوباره سرزمین گل « فرانسه قدیم » است. در پرتغال خروس نماد ایمان و عدالت است و در برخی موارد نیز به عنوان نماد خوش شانسی به کار میروند .

گربه های مقدس و مصر باستان :

پرستش گربه در مصر باستان معمول بود ودر غارهای بنی حسن العامر مصر هزاران جسد مومیایی گربه بدست آمده و شهر " بوباستیس " زیارتگاه گربه بشمار می رفته . گربه از علامت و نشانه ماه حکایت میکرده و چشمانش در بزرگ شدن و یا کوچک شدن مردمک به افزودن و کاستن هاله و قرص ماه و یا به هلال و ماه شب چهارده تشبیه میشد . " گربه بعقیده مصریان باستان دشمنان خورشید ( آمون ) را بهلاکت میرساند ." احتمالاً گربه‌ها اولین بار توسط مصریان و در حدود 3000 سال پیش از میلاد مسیح اهلی شدند.

اولین نمایش تصویری گربه‌ها به سه میلیون سال قبل از تولد مسیح برمی‌گردد، اما اینکه اینها وحشی بوده‌اند یا اهلی اطمینانی وجود ندارد . مصری‌ها گربه وحشی آفریقائی (Felis Libyca) را اهلی کردند ولی همتای اروپایی اینها یعنی Felis sylvestris تا به امروز طبیعت وحشی خود را حفظ کرده و حتی تلاش جهت اهلی کردن نسل‌های ناشی از جفت‌گیری گربه اهلی با گربه وحشی اروپایی بی‌ثمر بوده است.

به نظر نمی‌رسد باستان‌شناسان گواه بی‌چون و چرایی پیدا کنند تا بتوانند زمان و محل دقیق اهلی شدن گربه را متوجه شوند.

کبوتر و نماد صلح :

تاریخ دقیق پیدایش کبوتر و زمان اهلی شدن و استفاده از آن در جنگ و صلح به درستی معلوم نیست. ولی آن چه مسلم است این است که از سه هزار سال قبل از میلاد مسیح، کبوتر در مصر وجود داشته و فراعنه مصر، به عنوان پِیک از آن استفاده می‌کردند و حتی آن را پرنده‌ای مقدس می‌دانستند. یونانی‌ها هم چندین هزار سال قبل از میلاد از کبوتر به عنوان قاصد استفاده می‌کردند و نام برندگان ورزش‌های المپیک را به پای آن‌ها می‌بستند و به وطن شان می‌فرستادند. پس از مصر، ایران، چین، یونان و روم از قدیمی‌ترین مراکز پرورش و تربیت کبوتر در اعصار گذشته بوده‌اند. تاریخ نشان می‌دهد که کورش کبیر برای ارسال اخبار محرمانه به نقاط مختلف کشور پهناور خود، کبوترانی در اختیار داشته و ژولیوس سزار، امپراتور روم، اولین کسی بوده که برای فتح گال (فرانسه امروزی) از کبوتران نامه‌بر استفاده کرده‌است. دریانوردان فنیقی و قبرسی، در هنگام سفر کبوترها را با خود می‌بردند و پس از رسیدن به مقصد، آن‌ها را با نامه‌هایی به محل سکونت خود می‌فرستادند، تا خانواده‌هایشان را از وضعیت و تاریخ بازگشت خود مطلع سازند.

گرگ و رم باستان :

فئودور پتروویچ کوروفکین، در کتاب «تاریخ روم باستان» روایت سرراست و ساده ایی از «افسانهٔ پیدایش شهر روم» که همان افسانه «رومولو و رما» می باشد، دارد : زمانی دراز بعد از پیدایش شهر روم ، افسانه ای بوجود آمد مبنی بر اینکه این شهر چگونه و بوسیلهٔ چه کسی ساخته شده است . بر طبق این افسانه، سزار یکی از شهرهای لاتینی دستور داد فرزندان خواهرزاده اش ، یعنی رومولو و رِما را به رودخانهٔ تیبر افکنند . زیرا از این می ترسید که این دو چون بزرگ شوند ، وی را از تخت به زیر آورند .

کودکان در نقطهٔ کم آبی از رودخانه فرو افتادند و ماده گرگی آنها را نجات داد . گرگ با شیر خود ایشان را سیر می کرد تا زنده بمانند . سپس چوپانی آن دو کودک را یافت و به خانه بُرد و بزرگشان نمود .

برادران که بزرگ شدند ، به جان یکدیگر افتادند . رومولو، رما را کشت و سپس شهر روم را در همانجایی که چوپان ایشان را یافته بود ، بنا کرد . سپس آن را به یاد برادر مقتولش (رِما یا همان رموس) ، روم نامید و خود سزار این شهر شد .

خرس قهوه ایی و شوروی :

سمبل ویژه ملی در بین جانوران در روسیه بیش از همه خرس قهوه ای نامیده می شود . خرس، قهرمان همیشگی قصه های روسی است و بر آرم های شهرهای زیادی در روسیه تصویر آن حک شده است . هنگام برگزاری بازی های المپیک مسکو در سال ۱۹۸۰ میلادی خرس طلسم آن بود . حزب حاکم « روسیه واحد» نیز خرس را سمبل خود کرده است .

کانگورو و استرالیا :

کانگورو نماد رسمی کشور استرالیا است. اولین نشان ملی توسط ادوارد چهارم بریتانیا و در ۷ مه ۱۹۰۸ ایجاد شد و نسخه کنونی آن توسط جرج پنجم بریتانیا و در ۱۹ سپتامبر ۱۹۱۲ استفاده شد .

منبع: گروه خبری دامپزشکان ایران زمین

نوع مطلب : حیوانات، سرگرمی، متفرقه، 
برچسب ها :
 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب
 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic